Kalendarium
- 1865 rok – początki istnienia miejscowej szkoły. Pierwsze lata istnienia szkoły to walka o utrzymanie polskości. Pamiętajmy, że naszej Ojczyzny nie było wtedy na mapach Europy a władze rosyjskie na każdym kroku zabijały ducha polskości.
Piotr Siwiak ur. 01.06.1888r. to jeden z pierwszych nauczycieli Szkoły w Rybnej, pracował tu do 1936 r.
- Działalności szkoły nie przerwały działania wojenne, zarówno w czasie I jak i II wojny światowej.
- W czasie I wojny światowej okolice Rybnej znalazły się pod okupacją austriacką. Wprowadzono naukę w języku polskim. Bardzo trudne były pierwsze lata po tak długim czasie zabijania polskości, mimo to dzieci bardzo chętnie podjęły obowiązek systematycznego chodzenia do szkoły.
- Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 roku, władze niemieckie zarządziły konfiskatę wszystkich książek z biblioteki szkolnej i nauczycielskiej. Odebrano wszystkie podręczniki historyczne, geograficzne a także książki do czytania. Wtedy do nauki czytania używano gazet wydawanych przez Niemców w jezyku polskim.
- 26 października 1958 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę nowej szkoły. Postanowiono wtedy również, że szkoła otrzyma imię Antoniego Barcisia. O tej bardzo ważnej dla wsi uroczystości możemy przeczytać w tygodniku Gazeta Częstochowska (NR 044 1958 rok)
- 1 września 1962 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego połączona z otwarciem nowej szkoły. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele powiatowych władz szkolnych, władz terenowych, nauczyciele sąsiednich szkół oraz liczni mieszkańcy Rybnej.
- W 1963 roku pracę w szkole rozpoczął jej wieloletni dyrektor Pan Bonifacy Tyfel.
- W dalszych latach szkoła w Rybnej zyskiwała coraz piękniejszy wygląd. Zadbano o sportowe zagospodarowanie terenu. Powstało boisko do koszykówki i siatkówki, bieżnia i skocznia.
- Od 15 września 1976 roku przy szkole w Rybnej uruchomiono przedszkole.Dbano cały czas o stworzenie uczniom jak najlepszych warunków do nauki, dlatego w 1981 roku w szkole zaczęło działać centralne ogrzewanie. Systematycznie wyposażano szkołę w pomoce naukowe i sprzęt.
- Lata dziewięćdziesiąte przynosiły szkole liczne sukcesy w konkursach wiedzowych i sportowych. Placówka, której wieloletnim dyrektorem był wtedy pan Bonifacy Tyfel stała się ośrodkiem życia kulturalnego i umysłowego wsi, wciąż zaskakując nowymi pomysłami. Dbano o wysoki poziom nauczania oraz rozwijanie artystycznych zainteresowań młodzieży. Szkoła w Rybnej była inicjatorem imprezy środowiskowej – konkursu szopek i koszyczków wielkanocnych, w którą zaangażowały się zarówno dzieci jak i rodzice.
- W czerwcu 1995 roku po 40 latach pracy w zawodzie nauczyciela i 32 latach kierowania szkołą w Rybnej pan Bonifacy Tyfel zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora.
- Na stanowisko dyrektora szkoły wybrana została pani Teresa Aleksandrowicz.W 1998 roku nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Od dnia 1 września 1998 roku funkcję tę zaczęła pełnić pani Maria Kielan.
- We wrześniu 2000 roku weszła w życie reforma systemu oświaty i placówka w Rybnej stała się szkołą 6 klasową. Ze względu na małą liczbę uczniów władze gminy wytypowały szkołę do likwidacji. Zgodnie z uchwałą nr 169 / XX / 2001 Rady Gminy Mykanów z dnia 23 lutego 2001 roku szkoła w Rybnej z dniem 1 września 2001 r. została zlikwidowana.Była to decyzja tym bardziej bolesna, że w bieżącym roku szkolnym placówka obchodziła 135-lecie swojego istnienia.
- Rodzice jednak nie poddali się i znaleźli wyjście z sytuacji.Od 2001 roku szkołę w Rybnej prowadzi Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, które ma swoją siedzibę w Częstochowie.Stowarzyszenie prowadzi wiele małych szkół takich jak szkoła w Rybnej, które z powodu małej liczby dzieci zostały przez władze gminne zlikwidowane.
W październiku 2001 odbyła się uroczysta inauguracja działalności szkoły połączona z nadaniem jej nowego imienia – Dzieci Fatimskich.
- Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich jest organizacją pożytku publicznego działającą od 1990 r. w wielu obszarach życia społecznego, głównie w dziedzinie edukacji i wychowania. Aktualnie Stowarzyszenie prowadzi 87 szkół i 5 przedszkoli w 9 województwach i 14 diecezjach w Polsce. Działalność podejmowana przez Stowarzyszenie służy:
- podnoszeniu poziomu edukacyjnego, społecznego, kulturowego wielu środowisk,
- budowaniu wspólnot szkolnych, w których dzieci niepełnosprawne znajdą bezpieczne i życzliwe miejsce dla swojego rozwoju,
- wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich,
- dobru człowieka i jego integralnemu rozwojowi.
- Za całokształt działalności, Stowarzyszenie otrzymało w 2000 r. nagrodę Prezesa Rady Ministrów PRO PUBLICO BONO w dziedzinie edukacji.